Język kaszubski

„Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać tak bogatą tradycję kaszubską młodym pokoleniom”.

Ojciec Święty Jan Paweł II –
Sopot’99

Razem z nami przetrwała nasza
kaszubska mowa, pełna rytmu morza.
Ceńmy ją sobie. Ona obok mowy polskiej
najpiękniejsza i nam najdroższa.’’


ks. dr Bernard Sychta

 

Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają pieśni, tańce, rękodzieło oraz bardzo dużo różnych innych elementów folkloru. W ramach zajęć uczniowie rozbudzają w sobie zamiłowania do języka, historii i kultury kaszubskiej, wyrabiają postawę świadomego uczestnictwa  w kulturze, rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur. Realizacja zajęć obejmuje zaplanowane wycieczki po regionie Kaszub, warsztaty haftu kaszubskiego, finansowane z subwencji oświatowej,  uczestnictwo w konkursach, min. „Rodnô Mòwa" oraz występy szkolne. Treści zajęć wynikają z PROGRAMU NAUCZANIA JĘZYKA KASZUBSKIEGO Z ELEMENTAMI WIEDZY O KASZUBACH: Teresa Czerwińska, Aleksandra Pająk i Lucyna Sorn „Z kaszëbsczim w szkòle" /numer dopuszczenia:DKOS-5002-36/06.

Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo.

Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę  o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.